Vlas

mikroskop-vlas.jpg

je zrohovatělá organická látka keratin. Z chemického hlediska vlasy obsahují uhlík, vodík, kyslík, dusík, železo, měď, zinek, jód, 20 různých druhů aminokyselin(Cystein,cistyn,celin, glicyn...) , proteinů, lipidů (např. cholesterin), a vodu (asi 12% hmotnosti vlasu). Vlas po chemické strance: Původně měkká buničitá bílkovina hmota prekeratin se keratinizací neboli rohovatěním mění pevnou hmotu keratin.

 

stavba-vlasu

 

Víte že:

  • - tloušťka vlasů je průměrně 60 mikrometrů podle umístění na hlavě. Týlní vlasy jsou nejsilnější
  • - na jednom cm je 180 – 320 vlasových cibulek- životnost vlasu je 2 – 4 roky a zdravému člověku vypadává denně 15 - 100 vlasů.
  • - vlas vyroste 0,3 mm za den, tedy cca 1cm za měsíc.
  • - zdravý vlas obsahuje až 10 % vody. Hydratace je to co vlasy dělá krásné a zdravé.
  • - růst, výměna a zanikání vlasů probíhají naprosto pravidelně a nepřetržitě od dětství.


 

Počet vlasových míšků je dán geneticky a průměrně je to cca 100 000. Výměna vlasů probíhá stále a není závislá na ročním období, jako třeba u zvířat. Každý vlasový míšek funguje samostatně bez návaznosti na ostatní a střídá období růstu a období klidu. Proto vlasy odrůstají nerovnoměrně. Po vypadnutí vlasu se vlasová papila (což je orgán, který vyživuje vlasový míšek) posouvá o něco výše v pokožce. Vlas pak narůstá méně kvalitní a slabší. To je důvod proč postupem věku vlasy člověku řídnou a ztrácí sílu.

 

Přirozené zbarvení vlasu způsobuje melanin. Melanin je vlasové barvivo, které vzniká ve vlasové cibulce. Ztráta tvorby tohoto barviva je nám dobře známé šedivění. I ztráta melaninů je dána genetickou informací.

 

 

Vlasy modré, červené, žluté.

 Barvy na výběr podle přání. Nejde o barvené vlasy, ale vlasy, které porostou přímo v požadovaném odstínu. U laboratorních myší se už před několika lety podařilo získat srst, která dokonce světélkovala zeleně. Jde o genovou úpravu, kterou je možno provést i u lidí. Podle tvůrce této metody Ronalda Hoffmana je pouze otázkou času, kdy se podobné postupy začnou používat u kadeřníků. Tímto způsobem se dá zamezit i šedivění vlasů a odstranit holohlavost nebo řídnutí vlasů. Jen typické blond vlasy budou touto metodou nedostižné. Vědcům se zatím tajemství blond vlasů vyluštit nepodařilo.

 

 

Padání vlasů

se rozděluje na vratné (dočasné) a nevratné. Příčinami vratného vypadávání může být stres, těhotenství nebo například

 

 nedostatek vitamínů. Nevratné vypadávání vlasů je důsledkem činnosti mužských hormonů testosteronu a dihydrotestosteronu. Pro omezení vypadávání vlasů je důležitá řada faktorů - zejména dostatečné prokrvení pokožky. Proto se dá vypadávání vlasů zmírnit masáží hlavy.

 

Lupy

jsou drobné částečky odumřelé kůže na hlavě, která však neodpadá v mikroskopických velikostech jako ostatní kůže na těle, ale tvoří větší celky a nepříjemně svědí. Lidská pokožka se obnovuje v intervalu zhruba 4 dní. V případě většího výskytu lupů může být tento interval kratší. Také kvalita kožního mazu může ovlivnit viditelnost lupů. Čím tužší maz máme, tím ochotněji se šupinky kůže spojují a tvoří lupy.

Francouz Malassez zjistil, že to výskyt mikroskopické houby souvisí s lupovitostí. Rod těchto hub je pojmenovaný podle tohoto francouze a to Malassezia. Patří sem na 7 druhů kvasinek, přinejmenším dva z nich jsou pravděpodobně jedny z hlavních viníků lupovitosti. Tyto kvasinky nejsou choroboplodné, patří k běžné kožní flóře člověka. Živí se tuky (lipidy), které z převážné časti obsahuje kožní maz. U některých lidí je pak geneticky nebo hormonálně zapříčiněná nadprodukce kožního mazu nebo zmnožení mazových žláz primární příčinou lupovitosti. Pokud k tomuto dojde, kvasinky se rychle množí, produkují metabolity a dráždí tak pokožku hlavy.Dalšími příčinami mohou být stres, nedostatečná hygiena, špatné stravovací návyky nebo nevhodná pokrývka hlavy. V krajním případě může lupovitost vyvolat plošné ekzémy nebo chronickou lupénku.


 

Za celý život každému z nás naroste a tedy i vypadá 1000 kilometrů vlasů. To je například vzdálenost z Prahy do Paříže.Všechny vlasy na lidské hlavě jsou tak pevné, že by dohromady unesly i plně obsazený autobus.


 

Nepodléhejte pověrám!!!

 

Chcete delší vlasy? Stříhejte!

Vědecké studie to několikrát vyvrátily a přesto tomuto mýtu pořád věří plno z nás. Pokud se necháte pravidelně stříhat, vyhnete se ošklivě roztřepeným konečkům. A s dobrým střihem bude navíc vaše hříva působit hustějším dojmem. Dlouhovláska se z vás ale nestane. Ať uděláte s konečky cokoli, nemůžete tím ovlivnit cibulku, ze které vlas vyrůstá! Vlasy poporostou v průměru o centimetr měsíčně. To, jak rychle nebo pomalu rostou zrovna vám, je dáno geneticky.

 

 

Roztřepené konečky spraví sérum

Zklameme vás, ale roztřepené konečky už nic nezachrání. Vlasové přípravky mohou vlas obalit a rozdvojení tak není chvilku vidět, ale po umytí se vše vrátí do původní podoby.


 

 Jakmile si všimnete, že se vám vlasy třepí, objednejte se na zastřižení. Zázračné přípravky, které konečky záhadným způsobem zocelí, nechte v regálu.

 

 

Mýt vlasy denně? Téměř zločin!

Druhý den po mytí máte mastnější vlasy, ale snažíte se vytrvat, abyste hřívu šetřila? Žádný strach! Ani dennodenní mytí vaší kštici neuškodí! Používejte ale jemnější šampony a vlasy nedrhněte dvakrát. Našamponovat si můžete jen vrchní část hlavy a na sušší konečky nanést pouze kondicionér.

  

Šampon musí pořádně pěnit!

Možná máte pocit, že když váš přípravek nepění, nefunguje, ale není tomu tak. Některé šampony téměř nepění a jedná se přitom o profesionální a kvalitní přípravky.

 

 

Vlasové přípravky se musí střídat

Pokud vám vyhovují, není k tomu důvod. Nebojte se toho, že by si vlasy "zvykly". Občas se stane, že vám šampon nebo kondicionér přestane vyhovovat, na vině nejsou přípravky, ale vaše vlasy, které se mohou začít chovat jinak (např. během těhotenství, po zimě atd.)


 

Různé polopravdy


 

se objevují bohužel i v médiích. Ještě stále totiž jsou mezi námi - převážně starší - kadeřnice, které podobné rady zaslechly a nebojí se je prezentovat. K odhalení některých "zaručeně pravdivých" tipů vám přitom postačí jen selský rozum.

 

Kontakt

Kadeřnictví Lucie - Pečky

J. A. Komenského 184
Pečky
289 11
nacházíme se 50m od vlakového i autobusového nádraží

+420 732 711 711